__KARDELEN__
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

__KARDELEN__

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesGiriş yapKayıt Ol

Eğitim Çıkmazında Kadın

3 posters
YazarMesaj
kardelen
Yönetici
Yönetici
kardelen

Kadın
Ruh Halim : Eğitim Çıkmazında Kadın Inanma11
TAKIM : Eğitim Çıkmazında Kadın Besiktas
SANAL HAYVAN : Eğitim Çıkmazında Kadın 10balikeu1mf8ap1pk8
BURÇ : Eğitim Çıkmazında Kadın Boga

Eğitim Çıkmazında Kadın Empty
MesajKonu: Eğitim Çıkmazında Kadın   Eğitim Çıkmazında Kadın Icon_minitimeSalı 03 Haz. 2008, 01:34

Ülkemizin eğitim macerasına yarım asırlık bir projeksiyon tutmak mümkün olsaydı, ilk göze çarpacak husus, bu kadar önem verilmesine, bu kadar bütün imkanların seferber edilmesine rağmen bu kadar başarısız olmanın gerçek sebeplerinin bir türlü anlaşılamamış olduğu görülürdü.
Eğitim projeleri üretilirken teknolojik, bilişim, bireysel gelişmeler hep bir adım geriden takip edildi. En ücra noktalara kadar okullar yapıldı. En uzak köylere elektrik, yol ve sudan önce okul ve öğretmen gönderildi. Ama ulaşımın bu kadar kolaylaşacağı hiç hesaplanmadı. Bugün artık birleştirilmiş sınıflarda eğitim savaşı veren tek öğretmenlerin acıklı türküleri bir anlam ifade etmiyor. “Dünyanın bütün çiçekleri” şiirini dinleyip gözlerimiz dolmuyor. Çünkü taşımalı sistemle eğitim faaliyetleri sürdürülmeye çalışılıyor. Bütün aksaklıklarına rağmen diğerinden daha akılcı ve daha verimli bir yöntem olduğu kesin. Gülünç bir şekilde, doğu bölgelerinde bir anlamı olabilecek “kızların okula gitmesi” kampanyaları batı bölgelerinde de uygulanıyor. Batı bölgelerinde asla kız çocuklarının okula gönderilmemesi gibi bir sorun olmamasına rağmen “haydi kızlar okula” diye afişler asılmasının tuhaflığının tek nedeni var. Ülkenin birbirinden çok farklı şartlarına aynı kafadan çıkmış tek tip eğitim uygulanmaya çalışılmasıdır. Devasa büyüklükte bir teşkilatın tek merkezden idare edilmeye çalışılması da başarısızlığın önemli nedenlerinden biri olarak görülmektedir.
Uygar ülkelerin düzeyine ancak eğitimle çıkabiliriz. Bu doğru bir önerme. Ama eğitim, sloganlarla, basma kalıp düşüncelerle, dar ve bağnaz düşünceli ruhbanlarla sürdürülen bir eylem olmamalı. “Bilim” “Çağdaş” “Avrupa” “Uygarlık” gibi terimlerin geçtiği cümleler kurarak bu sorun çözülebilseydi, bugün çoktan muasır medeniyetler seviyesini geçmiş olurduk.
Eğitimin bireyin özgürlük alanını genişleten, seçme hakkını ve özgür iradesini geliştiren, dünyayı ve evreni doğru algılayıp, kendini doğru bir şekilde ifade etmeye katkı sağlayacak bir yapıda olması gerekiyor. Eğitimin bireysel yetenekleri geliştirmek üzere kurgulanması, bireyin kendi arzu ve isteğine göre yapılanması şarttır. Yoksa ortaya çıkan şeye eğitim demek mümkün değildir. Ortaya çıkan şey ancak diploma sayısındaki artış olacaktır. Gelişmiş ülkelerin eğitim düzeyine sadece diploma sayısındaki artışla ulaşmanın mümkün olmadığının, henüz farkına varıldığını söylemek çok zor.
Kadınların, bireysel olarak kadınlık yeteneklerini, kadına ait dünyalarını, kadın olarak varabilecekleri yeni ufukları hedeflemeden uygulanan eğitim sürecinden kadınlıklarını geliştirerek çıkmaları mümkün değildir. Bir diploma sahibi olmak, bir işte çalışabilmek, ekonomik özgürlüğünü elde etmesine önemli bir katkı sağlamak gibi hedefler bu açıdan bakıldığında çok da önemli değildir. Eğitim sadece bir üst sınıfa geçmenin aracı olarak görülmemelidir.
Eğer kadınların bireysel yetenekleri göz önünde bulundurularak, onların duygu ve düşünce dünyalarına hitap edebilecek yeni eğitim projeleri kurgulanabilirse, kadınların kendilerini geliştirebilmeleri oranında toplumun bütününe müthiş bir enerji ve güç olarak dönecektir.
Kadınlar, eğitim çıkmazında kendine düşen pay kadar sorunun bir parçasıdır. Ama kadın olarak sorunları bu ölçümde ikiyle çarpılmalıdır.
ÜMRAN TOLUN ARMAĞAN
Kaynak:http://www.kocaelininsesi.net/yazar.asp?yaziID=146
http://www.kahramankizlar.com
ayçakahraman
Admin
Admin
ayçakahraman

Kadın
İş/Hobiler : avukat asistanı
Lakap : düriye
Ruh Halim : Eğitim Çıkmazında Kadın Kizgin10

MesajKonu: Geri: Eğitim Çıkmazında Kadın   Eğitim Çıkmazında Kadın Icon_minitimeCuma 13 Haz. 2008, 08:59

kardelen demiş ki:

Eğer kadınların bireysel yetenekleri göz önünde bulundurularak, onların duygu ve düşünce dünyalarına hitap edebilecek yeni eğitim projeleri kurgulanabilirse, kadınların kendilerini geliştirebilmeleri oranında toplumun bütününe müthiş bir enerji ve güç olarak dönecektir.

ablacım çok güzel yazı da şu söylediklerinin bizim ülkemizde olması ihtimali bizim o neden ısrarla girmeye çalıştığımızı anlayamadığım avrupa birliğine girebilmekten bile daha imkansız Smile gülsem mi ağlasam mı bilemedim siz seçin artık SmileSad
kardelen
Yönetici
Yönetici
kardelen

Kadın
Ruh Halim : Eğitim Çıkmazında Kadın Inanma11
SANAL HAYVAN : Eğitim Çıkmazında Kadın 10balikeu1mf8ap1pk8
BURÇ : Eğitim Çıkmazında Kadın Boga

MesajKonu: Geri: Eğitim Çıkmazında Kadın   Eğitim Çıkmazında Kadın Icon_minitimeC.tesi 14 Haz. 2008, 01:44

güzelim bosver...asıl farkında olamadığımız ne biliyor musun, biz avrupa ya girmek isterken onlar bizim ülke için birbirlerini yiyorlar.ama biz olumlu bu durumu nedense hep aleyhimize ceviriyoruz ve hala anlamadım neden A.B aşkıyla tutuşuyoruz.İstikrarlı, yürekli siyasetçileri secelim onlar bizi o standartın üzerine çıkarır zaten.A.B BİZE ÜYE OLSUN:)))
http://www.kahramankizlar.com
silentsorrow
Admin
Admin
silentsorrow

Kadın
İş/Hobiler : sözlük yazarlığı
Lakap : silentsorrow (:
Ruh Halim : Eğitim Çıkmazında Kadın Asik10
SANAL HAYVAN : Eğitim Çıkmazında Kadın 3tavsa10es4wq3it1

MesajKonu: Geri: Eğitim Çıkmazında Kadın   Eğitim Çıkmazında Kadın Icon_minitimeC.tesi 14 Haz. 2008, 02:45

eğitimde de hayatın diger alanlarında da kadının daha cok düsünceye yönelmesi gerekiyor.

hem

eğitim şart.
ayçakahraman
Admin
Admin
ayçakahraman

Kadın

MesajKonu: Geri: Eğitim Çıkmazında Kadın   Eğitim Çıkmazında Kadın Icon_minitimeC.tesi 14 Haz. 2008, 12:14

her ikinizle de aynı fikirdeyim ama bu yönetimle istediğimiz hiçbişeyi başaramayacağımız da ,diğer ülkelerin oyuncağı olmaya devam edeceğimiz de bariz ortada ! ha başka birini görüyo musun ülkeyi gerçekten iyi biyerlere getirmek için derseniz ondan da şüpheliyim ! ben bu ülkede hiçbir siyasetçinin vatan aşkıyla yanıp tutuştuğunu ve gerçekten faydalı olmak için başa gelmek istediklerini düşünmüyorum ! herkes çevresine ve kendisine rant sağlamanın peşinde ! nasıl olacak bilmiyorum ama Allah sonumuzu hayır etsin inşallah !
silentsorrow
Admin
Admin
silentsorrow

Kadın
İş/Hobiler : sözlük yazarlığı
Lakap : silentsorrow (:
Ruh Halim : Eğitim Çıkmazında Kadın Asik10
SANAL HAYVAN : Eğitim Çıkmazında Kadın 3tavsa10es4wq3it1

MesajKonu: Geri: Eğitim Çıkmazında Kadın   Eğitim Çıkmazında Kadın Icon_minitimePaz 15 Haz. 2008, 00:02

siyaset farklı konu. bir kadın kendini geliştirmek istiyorsa bulaşık yıkarken bile yapabilir bunu. yeter ki istesin.
ayçakahraman
Admin
Admin
ayçakahraman

Kadın

MesajKonu: Geri: Eğitim Çıkmazında Kadın   Eğitim Çıkmazında Kadın Icon_minitimePaz 15 Haz. 2008, 11:39

o dediğin de doğruda herşey bireyde bitmiyor çevre faktörünün de ne kadar önemli olduğunu unutmamak lazım ! ünsüz bir düşünür naz ında dediği gibi eğitim şart Smile

Eğitim Çıkmazında Kadın
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-